top of page
Fiziksel Wellness

Omurga eklem yapılarında oluşan basit mekanik postür sorunlarının el ile uygulanan özel tekniklerle giderilmesini sağlayan bir kuru masaj ve wellness işlemidir. Amerika ve Avrupa'da oldukça yaygın olan bu yöntemle  daha aktif ve sağlıklı bir bedene kavuşmak hedeflenir.  Omurga ve eklem yapısı üzerinde yapılan çalışmalarla kas, organ ve beyin ara

Özellikle kas-iskelet sistemine ait fonksiyonel postür bozuklukların düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Eklem yapılarının sıkışması ile oluşan ağrılı durumlar ve sinir sistemi üzerinde oluşan baskıların giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Sağlıklı yaşamın temel anahtarı olan fiziksel wellness, iyi beslenme ve egzersiz ile oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır. 

Postür (Duruş Testi)

Duruş , insan bedeninin, omurganın aynasıdır.

Birçok omurga problemi , duruş testi ile görülebilir.

Boyun Düzleşmesi

Kifoz (Sırt Eğrisinin fazlalaşması) Kambur

Lordoz (Bel Eğrisinin fazlalaşması)

Skolyoz (Omurga yan eğrisi oluşumu)

Posture Pro ile Duruş Analiz Testi ,özel açı ölçerle bilgisayar ortamında focus kameralarla yapılmaktadır.

''Her bel ağrısı bel fıtığı değildir.''

Bel ağrısının en sık ve en önemli nedenlerinden sadece biri olan bel fıtığı, omurlar arasındaki disk yapısının zorlanma ve ağır kaldırma gibi aktiviteler sonrasında etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru taşmasıdır. Belirtileri çoğunlukla bel ve bacak ağrısı ve uyuşmasıdır. Bu ağrı hareket, ağır kaldırmak, öksürük ve hapşırıkla artar. Sinir kökü hasarına bağlı olarak ayakta uyuşma, karıncalanma, yanma ve güç kaybı gelişebilir.

Fakat bel fıtığı olduğunu düşünen birçok hastada aslında bu yırtılma (hernie) yerine birçok kişide görülen balonlaşma (bulging) görülmektedir. Yani fıtık değil fıtıklaşma mevcuttur. 

Günümüzde çok baskın olmayan fıtıklar bile ameliyatsız olarak tedavi edilebilirken neyazıkki ülkemizde birçok hasta daha başlangıç aşamasında bile opere edilerek büyük bir yanlışa düşülmüştür. Oysaki kuvvetli kas yapısı, esnek faset bağlar ve düzgün omurga yapısı bizi rahatlıkla kurtarabilmekte ve uzun süreli koruyabilmektedir. Ameliyat edilen birçok hasta zayıf kas yapısı ve donuk bağ dokusu sebebiyle bir süre sonra tekrar ağrı çekmeye başlamıştır.

Düzenli Kuru Masaj ve Fizksel Wellness uygulamaları sağlıklı insanlar için koruyucu bir önlem sağladığı gibi, bel ağrısı çekenler içinde hızlı bir iyileşme süreci tanır. 

Duruş Bozuklukları

Neden Fiziksel Wellness (Kuru Masaj) yaptırmalıyız ?

Omurgamız üstüste dizili bir eklemler bütünüdür. Beyin, tüm bedenimiz ile bu eklemler grubunun arasından geçen ve yayılan bir ana sinir kablosu üzerinden iletişim sağlar. Yaşamsal koşullar, genetik gelişimler ve rahatsızlıklar, zayıf kas yapısı ve donuk bloke faset bağlar, ve tabiki en önemlisi stresin oluşturduğu düzensiz kasılmalar  bu yapı üzerinde deformasyonlara ve kilitlenmelere sebep olur. Sinirler üzerine direk olarak veya geçiş kanallarında baskılar meydana gelir. Bu baskılarda o hat üzerinde ağrı ve uyuşmaya sebep olur. Düzensiz kas kasılmaları, esnek olmayan faset bağlar veya darbe türündeki travmalar omurlarda veya sakroiliak bölgede küçük oynamalara sebep olur. Bu dizilim bozukluklarıda yine sinir kanallarının daralmasına veya disk deformasyonlarına sebep olur ve yine sinir üzerine baskı oluşturduğundan ağrı ve uyuşukluğa sebep olur. Kısacası omurların yanlış dizilimi bel ağrılarının temel sebeplerinden biridir. Bu dizilim kaymasını kuru masaj uygulaması ile düzeltmek mümkündür. Kişi hızlı şekilde toparlar ve kısa bir egzersiz ve esnetme programı ile sağlığına kalıcı bir şekilde geri döner. Vücudumuzda bulunun tendon yapılar (bağlar) yeterli derecede esnek ve kas yapısınında yeteri kadar güçlü olması bedenimizi ayakta tutar ve hareket kabiliyetimizi arttırır.

Düzenli olarak yaptırılan uygulamalarla omurga sağlığımız korunur.

Otomobillerimizi bile düzenli olarak servise götürdüğümüz halde bedenimizin en önemli yapı taşı olan omurgamızın bakımını düzenli yaptırmamak kendimize yapacağımız en büyük kötülük olacaktır.

Bel ağrılarından ilaçsız nasıl kurtulunur ?

Bel fıtığı türündeki ağrıların temelinde mikrobiyolojik sebepler çok nadir görülmekte olup, esas sebepler vücudumuzun yanlış kullanımı yani kullanıcı hatası ile ortaya çıkmaktadır. Dışardan bir müdahale sonucu oluşmayan yani işin içinde herhangi bir bakteri,mikrop,virüs türünde bir durum olmayan sadece kendi kullanım hatamızdan kaynaklanan bir durumda ilaçların bir tesiri söz konusu olmaz. Bu tip ağrılar bize yol gösterici sinyal olarak verilmektedir. Sorun olduğunu gösteren ikaz lambaları niteliğindedir. Ağrı kesici ilaçlar bu sinyal göstergesinin ampulünü sökmek veya aracın emniyet kemeri sesini kısmaktan bir öteye gitmez. Kısacası sorunu gidermez sadece öteler. Parmağınıza batan bir iğneyi çıkarmadığınız taktirde uyuşturucu ve ağrı kesicilerle bu durumu sadece görmezden gelir ama tedavi edemezsiniz. Tıp hekimleri tarafından konulan ileri dereceli tanılar hariç, basit bel ağrılarının etkin tedavi yolu ağrı kesici ilaçlar değil fizik tedavi egzersizleri ve kuru masaj uygulamalarıdır. 

bottom of page